زندگی نامه

sabagh

محمد رضا صباغیان فرزند اکبر در سال ۱۳۴۷ در شهرستان بافق متولد گردید. وی پس از اخذ دیپلم در بافق تحصیلات آموزش عالی خود را در رشتهی تاریخ دانشگاه یزد گذرانید و به استخدام آموزش و پرورش در آمد. سپس با ادامه تحصیل در رشته ی علوم سیاسی دانشگاه آزاد قم موفق به اخذ کارشناسی ارشد علوم سیاسی گردید. وی علاوه بر انجام وظیفه در کسوت دبیری نسبت به مسائل اجتماعی بی تفاوت نبود. به همین دلیل در سال ۱۳۷۲ هنگامی که وضعیت حقوقی و معیشتی معلمین با مشکلاتی مواجه شده بود ،با تهیه طوماری که به امضای بسیاری از فرهنگیان رسید ،مشکلات این قشر را بهمحضر مبارک مقام معظم رهبری مدظله العالی انعکاس داد. وی مدت یک سال ونیم مدیر عامل مجتمع تولیدی فرهنگیان بافق بود وبرای برون رفت از وضعیت نامناسب مالی این مجتمع، یک واحد مرغداری را ایجاد کرد. او در سال ۱۳۷۷ با آرای بالای مردمی توانست به عضویت اولین دوره ی شورای اسلامی شهر بافق درآید. با توجه به عملکرد خوب نامبرده در شورای شهر ،در سال ۱۳۸۰ توسط اعضای شورا، به عنوان شهردار بافق انتخاب و تا سال ۱۳۸۳ دراین سمت فعالیت نمود. صباغیان با محور قرار دادن قانون و مقررات و نگاه ویژه ای که به کار کارشناسی داشت  با وجود مشکلات مالی جدی شهرداری،توانست علاوه بر انجام کارهای عمرانی و اصلاح ساختار اداری، زیر ساخت های مناسبی را برای فعالیت های شهرداری در زمینه هایعمرانی، اداری و خدماتی ایجاد نماید که یکی از اقدامات وی با همکارانش در شهرداری و شورای شهر احداث بیش از بیست کیلومتر خیابان و بلوار (تملک اراضی واقع درمسیر بلوارهای کشاورز،کنار گذر شمالی ،آیت الله میرغنی زاده، وحشی بافقی ، علی ابن ابی طالب و خیابان های آتش نشانی ، امام رضاو…)می باشد.

تاسیس موسسه خیریه علی بن ابی طالب (ع) و رئیس خانه خیرین استان

وی با عنایت به  وضعیت و مشکلات مالی افراد نیازمند و برای کمک به این قشر ضعیف با همکاری تنی چند از دوستان موسسه خیریه علی بن ابیطالب (ع) را تاسیس کرد که این موسسه گام های موثری بدور از تبلیغات درقالب  کمک به نیازمندان ازقبیل :تامین  جهیزیه ، کمک های درمانی و بیمارستانی ، مسکن و سایرنیازهای معیشتی و … برداشته است. امروز نیز وی با عنوان رئیس خانه خیرین استان به این امر خداپسندانه اهتمام دارد.

 وکیل کشاورزان مزرعه فاضلیه

صباغیان همچنین در سال ۱۳۷۵ وقتی مشاهده کرد، ده ها سال از تصرف اراضیکشاورزانمزرعهفاضلیهتوسط راه آهن می گذرد و حقوق حقه این قشر تضییع و پایمال گردیده استبا توجه به روحیه خاص مطالبه حقوق ضایع شده به عنوان نماینده و وکیل کشاورزان معرفی شد و پس از پیگیری های مستمر چندین ساله،حقوق کشاورزان را به شکل معجزه آسایی از دولت بازستاند و به کشاورزان داد.

نمایندگی شورای شهر در پیگیری حقوق کارگران و مردم

صباغیان در سال ۱۳۷۹ نماینده شورای اسلامی شهر در پی گیری حقوق کارگران و مردم در اعتراضات کارگری بودو با دفاعی که از حقوق شهر و کارگران در شورای تامین استان نمود که بر اساس آن خصوصی سازی سنگ آهن که بدون ایجاد هیچ زیر ساختی اجرا می گردید لغو گردید و اعتراضات پایان یافت.
اودر سال۱۳۹۰با سخنرانی قاطعانه در مسجد جامع بافق و در اوج اعتراضات مردمی بخاطر بی عدالتی ها و محرومیتهای شهرستان، صدای حق خواهی مردم بافق را به گوش مسئولین وقت رساند.
وی درهمان سال، در نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی نامزد شد و با کسب حدود ۲۱ هزار رای با اختلافی اندک، از راهیابی به دور دوم رقابت انتخاباتی باز ماند.

پایه گذاری مجمع هم اندیشی توسعه بافق

محمدرضا صباغیان برای همفکری و همدلی در شهر و آگاهی مردم و نخبگان از روند کارها که همیشه مورد گلایه مردم بود با جمعی از دلسوزان و نخبگان مجمع هم اندیشی توسعه شهرستان بافق را پایه گذاری کرد که این مجمعبطور فصلی مسئولین و دست اندرکاران شهرستان در حضور مسئولین سابق و فرهیختگان تشکیل جلسه می دهد و ضمن تشریح برنامه ها، از نظرات قشر تحصیل کرده و با تجربه استفاده و به سئوالات و دغدغه های مردمی پاسخ داده می شود ؛ یعنی، به جای این که سؤالات در محافل خصوصی و در کوچه و بازارمطرح شود، به طور مستقیم با مسئولین عنوان وپاسخ گرفته می شودتا اتفاقاتی مثل خصوصی سازی ،جدا شدن آنومالی های چونd19، چادرملوو …که بعد ازگذشت۲۰سال،مردم متوجه آن شدند و باعث نارضایتی و بدبینی آنان گردید،رخ ندهد.
این مجمع دارای پنج کارگروه بهداشت و درمان ، عمران و شهرسازی، صنعت و معدن ، آموزش و فرهنگ و حقوقی می باشد؛ این کارگروه ها از افراد متخصص و صاحب نظر تشکیل گردیده است. این مجمع به طورمنظم و متوالی  نسبت به برگزاری جلساتبا حضور مسئولین مربوطه اقدام و به بررسی و پیگیری مشکلات شهر می پردازد؛امروز این مجمع  به عنوان یک بازوی مشورتی مسئولین شهرستان، در رفع مشکلات شناخته شده است.

پیگیری اجرای بندهای صورتجلسه ۹ /۶ /۹۳ از جمله اختصاص۱۵ درصد از سهام شرکت سنگ آهن مرکزی به شهرستان بافق

پیگیری تجهیز بیمارستان بافق به دستگاه سی تی اسکن و پزشک متخصص برای شهر که با همراهی مسئولین محترم شبکه بهداشت و درمان شهرستان بافق و استان و  کمک شرکت سنگ آهن مرکزی  این مهمانجام گردیده است.

مدیرکل پدافند غیرعامل استان

صباغیان درسال ۱۳۹۱ به عنوان مدیر کل اداره تازه تاسیس پدافند غیر عاملاستان انتخاب گردید که این اداره کل در مدت مدیریت وی با تلاش مجموعه همکاران به عنوان استان برتر در زمینه پدافند غیر عامل کشور معرفی شد به طوری که  استان یزد توسط سرلشکر فیروز آبادی جانشین فرماندهی کل نیروهای مسلح لوح تقدیر دریافت نمود.

پیگیری تشکیل کانون صنفی فرهنگیان شهرستان

وی برای پیگیری حقوق فرهنگیان و جلوگیری از تبعیض در حق این قشر ، سه سال پیگیر تشکیل کانون صنفی فرهنگیان بودکه متاسفانه این موضوع تاکنون به دلیل نگاه دولت ها به تشکل صنفی فرهنگیان،که تشکل فرهنگی را امتیازی بزرگ برای قدر شدن این قشر می دانند ،محقق نگردیده است.

 نمایندگی کارگران در کارگروه مطالبات مردمی و کارگران شرکت سنگ آهن

محمدرضا صباغیان در سال ۱۳۹۳ به عنوان نماینده کارگران شرکت سنگ آهن مرکزی بافق در پیگیری مطالبات کارگران و مردمازبابت خصوصی سازی سنگ آهن کهدر تاریخ۲۷/۶/۹۲ اتفاق افتاده بود،تعیینگردیدبه طوری که پس از پیگیری ها و دفاع از حقوق کارگران و مردم با کمک کارگروهمطالبات مردمی، صورتجلسه ۹/۶/۹۳منعقدگردیدکه امروزه به عنوان یک خواسته جدی از جانب مردم و مسولین بافق در حال پی گیری می باشد.مفاد این صورتجلسه بدین شرح می باشد:
۱)    فروش ۲۸/۵درصد ازسهام شرکت سنگ آهن مرکزی که در سال ۱۳۹۳ به فولاد خوزستان فروخته شده و منجر به اعتراضات گردیده بود،لغو و دولتی باقی بماند.
۲)    کارخانه فولاد و گندله در بافق احداث گردد. بر این اساس پیمانکار ساخت کارخانه گندله – که چندین سال از کلنگ زنی آن گذشته و اقدامی نشده بود – تغییر کرده و بطور جدی احداث آن آغاز شد و قرارداد احداث کارخانه فولاد با حضور مسئولین استان، شهرستان و کشور با یک شرکت چینی در تهران بسته شد.
۳)    مقرر شد ۱۵ درصد از سهام شرکت سنگ آهن مرکزی از مجاری قانونی پیگیری و به عمران و آبادانی شهرستان بافق اختصاص یابد.
۴)    مسئولین امر،موظف شدند هر دو ماه یکبار گزارش اقدامات خود را در خصوص اجرای بندهای صورتجلسه، در مسجد جامع بافق، به مردم ارائه نمایند که این امر طرحی نو در روندپیگیری خواسته های مردمی می باشد؛بدیهی است که اگر این پیگیریها نبود ،سنگ آهن نیز به سرنوشت معدن کوشک یا صورتجلسات قبلی دچار میشد؛به طوری که ،اکثر کارگران اخراجو کمکی به شهر نمی گردید؛ولی با پیگیری مجدانه کارگروه مطالبات مردمی روند مثبتی در اجرای مفاد حاصل گردیده است.
صباغیان در مقاطع مختلف به عنوان یک معلم و یک شهروند مسائل و مشکلات شهر را هنگام حضور مسئولین به شکل شفاف به گوش استان  ازجمله نماینده مقام معظم رهبری، رئیس جمهور ، نماینده رییس جمهور ، معاون رئیس جمهور، برخی از وزرا و… رسانده است. وی پایبندی به اصل امر به معروف و نهی از منکر و تاثیرات مثبت آن در امور اجتماعی را در عمل به اثبات رسانده است.
صباغیان در طول دوران مسئولیتش بالاترین احترام رابرای شهروندان قائل بوده است و در مقابل مسئولین به دور از تملق و چاپلوسی رایج، مشکلات مردم را صریحاً بیان کرده است.
وی به عنوان یک شخص امین و مورد وثوق در بافقشناخته شده استومراجعات مردمی به وی، برای میانجیگری در حل بسیاری از مشکلات وتنگناها، گواهاین مدّعا ست.
از نکات بارز و مثبت زندگی صباغیان می توان به عدم استفاده از رانت قدرت و مسئولیت ، علی رغم فراهم بودن شرایط و قناعت به حقوق معلمی و خو گرفتن به ساده زیستی وی اشاره کرد که دقیقا عمل به منویات امام راحل و مقام معظم رهبری در سفارشات بسیار به مسئولین بوده است