روز مروست گوشه‌ای از پتانسیل های شهرستان خاتم را برای مردم ترسیم کرد

نماینده مهریز، ابرکوه، بافق، بهاباد و خاتم در مجلس با بیان اینکه بسیاری از ظرفیت‌های موجود در شهرستان خاتم به دلیل عدم رسیدگی نابود می‌شود، گفت: شهر ۱۸ هزار نفری مروست تنها یک مرکز بهداشت با دو تخت دارد.

به گزارش خبرگزاری فارس از یزد، محمدرضا صباغیان شامگاه پنج شنبه ۳۱ مرداد ماه در دومین جشنواره ملی فرهنگی هنری روز مروست با بیان اینکه یکی از برنامه‌هایی که می‌تواند گوشه‌ای از ظرفیت‌ها و پتانسیل این منطقه را برای مردم، مسئولان و به ویژه برای مسئولان میراث فرهنگی کشور ترسیم کند، جشنواره روز مروست است، گفت: به عنوان نماینده مردم انتظار داشتم که همانگونه رئیس میراث فرهنگی کشور قول حضور داده بودند، در این مراسم حضور پیدا کنند که به علت مشکلاتی که پیش آمد نتوانستیم پذیرای ایشان در این مراسم باشیم.

عدم توجه شهرستان خاتم به بخش گردشگری

نماینده مهریز، ابرکوه، بافق، بهاباد و خاتم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای جذب گردشگر و حفظ آثار تاریخی تلاش‌های بسیاری صورت می‌گیرد افزود: ولی در شهرستان خاتم به این مسائل زیاد توجه نشده و بسیاری از این ظرفیت‌ها به دلیل عدم رسیدگی نابود می‌شود و لازم بود که مسئولان کشوری هم حضور داشته باشند و از نزدیک این آثار ارزشمند را مشاهده کنند.

وی به همت بلند مردم شهر مروست در دستیابی به اهدافشان اشاره و خاطرنشان کرد: در مردم این شهر و روستاهای آن یک همت بلند مردمی به خوبی ملاحظه کردم چراکه پیگیری‌های بسیار خوبی برای شهرشان دارند و بدون اجر و مزدی برای رسیدن به شکوفایی این منطقه تلاش می‌کنند.

صباغیان اضافه کرد: ثبت روستای ترکان، ثبت مروست در فهرست آثار ملی و بسیاری از آثار تاریخی این شهرستان نشان از حرکت خوب در این زمینه‌ها دارد که امیدواریم این حرکت منجر به توسعه عمرانی و آبادانی این منطقه باشد و در کنار فعالیت‌های اثربخش، محرومیت‌هایی هم وجود دارد که باید برای رفع آن تلاش صورت گیرد.

ضعف شهرستان خاتم در حوزه بهداشت

نماینده مهریز، ابرکوه، بافق، بهاباد و خاتم در مجلس شورای اسلامی در ادامه به مشکلات حوزه بهداشت شهر مروست اشاره کرد و گفت: در حوزه بهداشت و درمان با وجود اینکه شهر مروست ۱۸ هزار جمعیت دارد، تنها یک مرکز بهداشت با دو تخت دارد که باید برای رفع این مشکلات برنامه ریزی شود.

وی با بیان اینکه شاهد هستیم که در این مناطق سرمایه گذاری در هیچ بخشی نشده است افزود: معدن اسمالون نور امیدی در منطقه ایجاد کرده ولی در مجموع این منطقه نتوانسته پا به پای شهرستان‌های دیگر حرکت کند.

صباغیان افزود: انسجام و ظرفیت‌هایی که دارد می‌تواند مورد بهره برداری قرار گیرد و پیشنهاد دارم که مسؤولان کشوری که در استان حضور پیدا می‌کنند حضورشان در شهرستان خاتم هم داشته باشیم تا بتوانند از نزدیک با محرومیت‌های این شهرستان آشنا شوند.

چند بار مسؤولان کشوری به شهرستان خاتم سفر کردند؟

نماینده مهریز، ابرکوه، بافق، بهاباد و خاتم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: می‌توانیم آمار بگیریم در پنج یا شش سال گذشته چند مسؤول کشوری در استان حضور پیدا کردند و به تفکیک اعلام شود که به چه میزان به شهرستان‌ها سفر کردند و اینکه به چه اندازه به شهرستان خاتم حضور پیدا کردند چون تا مسؤول کشوری در این مناطق حضور پیدا نکنند و محرومیت‌ها و مشکلات این مناطق را از نزدیک نبیند متوجه وضعیت نامطلوب این مناطق در بخش‌های مختلف نمی‌شود.

وی با تاکید بر اینکه اگر برنامه نباشد فعالیت‌های بزرگ جزیره‌ای خواهد بود تصریح کرد: حتماً این شهرستان باید برنامه دراز مدتی برای آثار تاریخی و کشاورزی و صنعت داشته باشد تا به نتیجه برسد چون این مسئله یکی از معضلات شهرستان‌ها است که در ابتدا در موضوعات مختلف به خوبی پیش می‌روند ولی پس از گذشت مدتی به فراموشی سپرده می‌شود.
مصوب شدن راه آهن خاتون آباد به قادر آباد

صباغیان با اعلام این خبر که راه آهن خاتون آباد به قادر آباد مصوب شد، تصریح کرد: این طرح در بودجه ملی قرار گرفت و کد دار شد و از سال آینده اعتباری برای در نظر گرفته می‌شود که اگر راه اندازی شود می‌تواند نقش بسیار مهمی در توسعه و عمران داشته باشد.

۹۸/۰۶/۰۱

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *